Track teams compete at King of the Hill, Ladies First

0
684

Opelika High School boys and girls track and field teams were in action this past weekend at the Vestavia Hills King of the Mountain Meet in Birmingham. Both teams competed well.

The OHS ladies finished first overall and the boys team finished eighth.

Top performers for the Lady Bulldogs were: Jakayla Hand – third in the long jump with a jump of 17 feet; Jasmine Preston – eighth in the javelin with a throw of 101 feet, 11 inches; Jakayla Hand – third in the triple jump with a jump of 35 feet, 1 inch; Ashley Thomas – eighth in the triple jump with a jump of 32 feet, 11 inches; Kamala Thomas – first in the high jump with a jump of 5 feet, 2 inches; Emma Garner – fourth in the 1600-meter-run with a time of 5:14.55; Breonna Lockhart – first in the 100-meter-run with a time of 15.90; Natalie Jordan – second in the 100-meter-hurdles with a time of 17.09; Kala Spinks – first in the 400-meter-run with a time of 59.61; Kamala Thomas – seventh in the 400-meter-run with a time of 1:01.94; Jakayla Hand – fifth in the 100-meter-dash with a time of 12.97; Brittney Johnson – eighth in the 100-meter-dash with a time of 13.03; Breonna Lockhart – third in the 300-meter-hurdles with a time of 50.09; Jasmine Bell – seventh in the 300-meter-hurdles with a time of 52.63; Jakayla Hand – second in the 200-meter-run with a time of 26.04; Briahnna Mathews – fifth in the 200-meter-run with a time of 26.57; Emma Garner – fourth in the 3200-meter-run with a time of 11:42.92 and the 4X400 team (Kala Spinks, Brihnna Mathews, Shamika Smith and Brenna Lockhart)- second with a time of 4:14.78.

Lady athletes who achieved a personal best were: Jasmine Preston (2) – javelin with a throw of 101 feet and 11 inches and discus with a throw of 66 feet; 4X800 meter team (Brittney Golden, Tanishya Jones, Amber Mathews and Shamika Smith), with a time of 11:20.09; Emma Garner – 1600-meter-run, 5:14.55; Breonna Lockhart – 100 meter hurdles, 15.90; Natalie Jordan – 100-meter-hurdles with a time of 17.09; Jasmine Bell – 100-meter-hurdles with a time of 19.98; Kala Spinks – 400-meter-run with a time of 59.61; Kamala Thomas – 400-meter-run with a time of 1:01.94; Brittney Johnson – 100-meter-dash with a time of 13.03; Shamika Smith – 800-meter-run with a time of 2:39.36; Jasmine Bell – 300-meter-hurdles with a time of 52.63; Brihnna Mathews – 200-meter-run with a time of 26.57; Kala Spink – 200-meter-run with a time of 27.16 and Emma Garner – 3200-meter-run with a time of 11:42.92.

The top performers for the boys were: Vontrell Hunter – third in the shot put with a throw of 47 feet, 7.5 inches; TJ Presley – second in the high jump with a jump of 6 feet; Jaquavious Tolbert – third in the high jump with a jump of 5 feet, 10 inches; 4X800 team (Daniel Torbert, Shakiel Parker, Andrew Bartlett and James Ray Thrash) – fifth with a time of 8:42.31; 4X100 team (Deshun Pulliam, Nate Huggins, Miketavious Crowder and Zo Bridges) – eighth with a time of 44.70; Deshun Pulliam – fifth in the 300-meter-hurdles with a time of 43.04; Kacey Spinks – seventh in the 300-meter-hurdles with a time of 44.24; Nate Huggins – seventh in the 200 meter run with a time of 22.83 and the 4X400 team (Nate Huggins, James Ray Thrash, Deshun Pulliam and Antez Tolbert – seventh with a time of 3:35.19.

Male athletes achieving a personal best included: Nate Huggins – 400-meter-run with a time of 51.71; James Ray Thrash – 400-meter-run with a time of 52.32; Antez Tolbert – 400-meter-run with a time of 54.03; Kacey Spinks – 300-meter-hurdles run with a time of 44.24; Nate Huggins – 200-meter-run with a time of 22.83; Mike Crowder – 200-meter-run with a time of 24.09; Kane Barrett – 3200-meter-run with a time of 10:27.19 and Ben Bryant – 3200-meter-run with a time of 10:39.15.

Congratulations to the teams and, particularly, to those athletes achieving a personal best.

The OMS track teams also competed on March 9, in the Heard County Invitational in Franklin, Ga.

Top female finishers were: Kayla Adams, first in the 100 and 200-meter-runs, fourth in the long jump, top female athlete award; Anasha Mitchell, fourth in the 200-meter-run, sixth in the long jump; Yulanda Marbury, fifth in the 400 meters, seventh in the shot put; Imani Debrow, second in the 800 meters, third in the 300-meter-hurdles, and fourth in the long jump; Avery Rajan, seventh in the 800-meter-run; Ambriah Bryant, sixth in the 1600-meter-run; Karmen Stepp, eighth in 3200-meters and Kambria Callaway, seventh in the 100-meter-hurdles.

Top male finishers were: Zach Yancey, eighth in the 100-meter-run, seventh in the 200-meter-run, and fourth in both the long jump and triple jump; Demari Mennifield, fifth in the 200; Jordan Heard, third in the 400-meter-run, fourth in the high jump; Shabasken Holloway, fifth in the 800 meter run; Palmer Long, second in both the 1600-meter and 3200-meter runs; Tanner Jacobs, seventh in the 1600-meter-run; Braden Holloway, third in the 3200-meter-run; Antanavious Butler, second in both the 100-meter-hurdles and 300-meter-hurdles; Malik Wilson, third in the 300-meter-run; Jamias Presley, fifth in the high jump and CJ Jordan, eighth in the long jump.

Congratulations to these athletes also, and especially to Kayla Adams for her Top Female Athlete award.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here