Auburn student-athletes earn First-Year SEC Academic honors

0
93

Courtesy of AU Athletics

A total of 131 Auburn student-athletes were placed on the 2019-20 First-Year SEC Academic Honor Roll, the conference office announced Tuesday.

The First-Year SEC Academic Honor Roll is based on grades from the 2019-20 academic year. Baseball and football led the way with 13 selections, while softball, women’s swimming and diving and women’s track and field each had 11.

Listed below are Auburn’s student-athletes who earned recognition from the SEC, along with their majors:

BASEBALL

Drew Baker – Political Science

Mason Barnett – Pre-Business

Trace Bright – Exercise Science

Brayton Brown – Pre-Business

Blake Burkhalter – Pre-Business

Ryan Dyal – Pre-Business

Garrett Farquhar – Finance

Mason Greer – Pre-Interdisciplinary Studies

Nate LaRue – Pre-Business

Hayden Mullins – Pre-Business

Travis Odom – Exercise Science

Jackson Reynolds – Political Science

Austin Turner – Pre-Business

MEN’S BASKETBALL

Babatunde Akingbola – Pre-Business

Lior Berman – Pre-Industrial Design

Devan Cambridge – Pre-Business

Allen Flanigan – Physical Activity and Health

Tyrell Jones – Pre-Business

Chandler Leopard – Pre-Mechanical Engineering

Isaac Okoro – Pre-Business

Jaylin Williams – Physical Activity and Health

WOMEN’S BASKETBALL

Lauren Hansen – Undeclared-Liberal Arts

Annie Hughes – Exercise Science

Jala Jordan – Marketing

Morgan Robinson-Nwagwu – Exercise Science

Sania Wells – Pre-Journalism

CROSS COUNTRY

Evan Rogers – Explore your Major

EQUESTRIAN

Lily Beatty – Neuroscience

Rachel Hoopman – Pre-Business

Jen Kasper – Pre-Business

Lindsey Klein – Pre-Business

Paige Matthies – Pre-Business

Mary McDaniel – Pre-Business

Kayla Shelnutt – Law and Justice

Maddie Spak – Biomedical Sciences

Ava Stearns – Undeclared-Sciences & Mathematics

Olivia Tordoff – Undeclared-Sciences & Mathematics

FOOTBALL

O.C. Brothers – Physical Activity and Health

Luke Deal – Political Science

Zachary Farrar – Adult Education

Tyler Fromm – Professional Flight

Keiondre Jones – Exercise Science

Barton Lester – Finance

Trey Lindsey – Pre-Business

Tommy Nesmith – Exercise Science

Bo Nix – Pre-Communication

Ben Patton – Pre-Business

Jacoby Puckett – Undeclared-Sciences & Mathematics

Zion Puckett – Pre-Mechanical Engineering

Mark-Antony Richards – Pre-Communication

MEN’S GOLF

Hal Dove – Pre-Business

C.J. Easley – Pre-Interdisciplinary Studies

Alex Vogelsong – Pre-Business

WOMEN’S GOLF

Megan Schofill – Pre-Communication

GYMNASTICS

Aria Brusch – Psychology

Morgan Leigh Oldham – Pre-Communication

Elise Panzner – Rehabilitation & Disability Studies

Adeline Sabados – Biomedical Sciences

Piper Smith – Exercise Science

Cassie Stevens – Pre-Computer Science

Anna Sumner – Exercise Science

SOCCER

Marissa Arias – Pre-Mechanical Engineering

Kylie Bechard – Exercise Science

Brooke Berdan – Psychology

Kate Hart – Clinical Mental Health Counseling

Riley Petcosky – Fitness Conditioning and Performance

Audrey Poorman – Marketing

Sydney Richards – Undeclared-Sciences & Mathematics

Maggie Van Thullenar – Pre-Business

SOFTBALL

Jaylin Calvert – Nutrition-Nutrition Science

KK Dismukes – Pre-Computer Science

Maia Engelkes – Biomedical Sciences

Phoebe Florian – Explore your Major

Lindsey Garcia – Biomedical Sciences

Jadia Jones – Psychology

Maddison Koepke – Animal Sciences-Pre-Veterinary

Maddie Majors – Pre-Special Education Collaborative Teacher

Carlee McCondichie – Pre-Public Relations

Madi Perry – Exercise Science

Samantha Yarbrough – Apparel Merchandising – Product Design and Management

MEN’S SWIMMING & DIVING

Tyler Babinec – Pre-Electrical Engineering

Cole Bruns – Pre-Business

Nik Eberly – Pre-Business

Davis Edwards – Pre-Business

Aryan Makhija – Pre-Business

Seth Maschmeier – Pre-Business

Lleyton Smith – Professional Flight

Aidan Stoffle – Pre-Business

Grady Wheeler – Pre-Business

WOMEN’S SWIMMING & DIVING

Shayna Fetes – Pre-Elementary Education

Zoe Gawronska – Integrative Biology

Anna-Julia Kutsch – Law and Justice

Hannah Mattson – Undeclared-Sciences & Mathematics

Hanna Newby – Political Science

Annie O’Dare – Pre-Business

Averee Preble – Exercise Science

Ashlynn Sullivan – Exercise Science

Devan Sweeney – Fine Arts

Claudia Thamm – Undeclared-Sciences & Mathematics

Abbey Webb – Pre-Business

MEN’S TENNIS

Spencer Gray – Pre-Business

Tyler Stice – Pre-Business

Tom Wright – Sociology

WOMEN’S TENNIS

Carolyn Ansari – Physical Activity and Health

Yu Chen – Pre-Business

Caraline Scheufler – Nutrition, Pre-Dietetics

MEN’S TRACK & FIELD

Matthew Asplund – Undeclared-Sciences & Mathematics

Kyle Brown – Pre-Special Education Collaborative Teacher

David Edmondson – Pre-Mechanical Engineering

Nils Fischer – Business Administration

Christopher Grant – Pre-Journalism

Hunter Harwell – Pre-Chemical Engineering

Mohamed Salama – Professional Flight

Stone Shelnutt – Pre-Business

Brandon Smiley – Political Science

Joshua Wallace – Pre-Civil Engineering

WOMEN’S TRACK & FIELD

Jocelynn Budwig – Agricultural Business & Economics

Destiny Charles – Pre-Business

Hannah Dyal – Pre-Chemical Engineering

Danielle Gregory – Pre-Business

Lalah Hasbrouck – Pre-Nursing Science

Shaniya Holley – Undeclared-Sciences & Mathematics

Hope Igbinoghene – Exercise Science

Keira McCarrell – Political Science

Patrice Moody – Political Science

Sara Pacer – Undeclared-Sciences & Mathematics

Astrid Snall – Pre-Engineering

VOLLEYBALL

Jaeden Brown – Marketing

Lauren Dorrell – Sociology

Marissa Hines – Political Science

Molly Pember – Psychology

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here